Sıkça Sorulan Sorular

 • Q
  Kıbrıs’ta bulunan değişik koçan cinslerinin birbirlerinden farkı nedir?...
  Kuzey Kıbrıs’ta 3 çeşit koçan bulunmaktadır; Türk Koçan: Kıbrıslı Türk’ün 1974’ten önce sahip olduğu konuta/ arsaya ait olan koçandır. Eşdeğer Koçan: 1974’ten önce Rum kökenli kişilere ait olan, fakat 1974’ten sonra Güneyden gelen Türklere Güneydeki yerlerine karşılık olarak verilmiş konut/ arsa koçanıdır. Tahsis Koçan: 1974’den önce Rum kökenli kişilerin sahip oldukları, 1974’den sonra devletin kiraladığı konut/arsa koçanıdır.
  Q
  İnşaat kontrolü nasıl takip edilir?
  İnşaatlar tamamlanıncaya kadar, profesyonel mühendis ve görevliler, emek ve malzeme yönünden inşaatları düzenli olarak kontrol etmektedir. İnşaat bitiminde Elektrik Kurumu İlgili Belediye ve İlgili Kaza Kaymakamlığı’ndan nihai onay alınmaktadır.
  Q
  Konut alırken ödenecek vergi ve harçlar nedir?
  Kuzey Kıbrıs’ta konut veya ev alacağınız zaman devlete ödemek durumunda olduğunuz vergi ve harçlar vardır. Bu ödemelerin %5' i KDV olarak evin teslimi sırasında, %6.25 ve %6 'sı da stopaj ve devir harcı olarak alınır.
  Q
  Tapu devir için hangi işlemler yapılmalıdır?
  Alıcı ve satıcı satış sözleşmelerindeki yükümlülüklerini yerine getirdiğinde, satıcı konutun mülkiyetini konutun bulunduğu Kaza Tapu Dairesinde alıcıya devreder.
  Q
  Alıcı yabancı uyruklu ise tapu devri prosedürü nedir?...
  Eğer alıcı başka bir milliyetten ise Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde ev alabilmesi için Kıbrıs Türk kesimi makamlarından (ya da bakanlar kurulundan) izin almalıdır. Eğer izin geç çıkacak ise; satıcı şirket alıcının adına ipotek verebilir ya da bölge tapu kadastro müdürlüğüne evin 3. şahıslara devredilmeyeceğini belirten bir kontrat imzalayarak kayıt yaptırabilir.
  Q
  Kuzey Kıbrıs’ta ev sahibi olmanın avantajları nelerdir?
  Politik gelişmelere paralel konut fiyatları devamlı, faizler üzerinde bir artış göstermekte olduğundan en karlı yatırım aracıdır. Çok güzel bir ortamda, hava alanına, eşsiz güzellikteki plajlarına, çam ormanlarına, limanlara nereden konut alırsanız alın en fazla otuz beş dakika bir mesafede ulaşacaksınız. Hoşgörülü, yardımsever, anlayışlı bir sosyal ortam içinde yaşam süreceksiniz.

KKTC EMLAK

Kıbrıs İnşaat firması olarak Kuzey Kıbrıs'ta lider olmanın sevinci ve gururunu yaşamaktayız.

Erbatu Estate olarak Kıbrıs'ta Emlak Alım ve Satım işleri yapmaktayız.

Kıbrıs genelinde satılık ve kiralık stüdyo daire ve ev elimizde çoğu emlak mevcuttur.

Kıbrıs Emlak Şirketi olan Erbatu Estate, size kiralık stüdyo daire, satılık ev ve apartman yada arsa satışını bizler bütçenize göre planlayıp satışını yapmaktayız.

Kıbrıs 'ın en iyi inşaat ve emlak firması

Kıbrıs deniz kenarında, güneş, plaj, huzur dolu satılık tatil evleri, villa, apartman ve konut sahibi olmak sizin de hakkınız!

Kıbrıs Emlak

Kıbrıs 'ta Emlak ve inşaat firması olarak sağlam ve kaliteli temellere sahip inşaat projelerine imza atmaktayız.

Kıbrıs İnşaat ve Emlak Şirketi

KKTC Emlak işletmeleri arasında daima kalite ve güven prensiplerini ilke edinmiş olan Erbatu Estate firmamız, gayrimenkul alım ve satım işlerinde size en uygun fiyatlarla ev, stüdyo daire apartman sahibi olmanıza yardımcı olmaktadır.